Julij /
24. 07. 2009 | Puconci

Srečanje prostovoljcev DU Puconci

Pred kratkim je v kulturni dvorani v Puconcih potekalo srečanje prostovoljk in prostovoljcev, ki sodelujejo v projektu Starejši za starejše oziroma za kvalitetnejše bivanje doma na območju vasi Bokrači, Dolina, Gorica, Lemerje, Markišavci, Puconci, Šalamenci in Vaneča ter Krajevnega urada Mačkovci. Pri projektu aktivno dela med 32 in 40 prostovoljcev. Na srečanje so bili povabljeni tudi predstavniki občine Puconci, Centra za socialno delo M. Sobota, Patronažne službe Zdravstvenega doma M. Sobota ter seveda pomurski koordinator. Kljub delu na kmetijah in spravilu pridelkov se je srečanja udeležilo 40 udeležencev.
Srečanje je bilo zelo zanimivo. Uvodne misli je najprej podal koordinator društva, ki je orisal prehojeno pot enoletnega dela, rezultate in težave ter zaskrbljujoče primere. K mislim se je priključil pomurski koordinator, ki je podal informacijo o tem delu v Pomurju.. Pohvalno se je izrazil do aktivnosti , ki jih izpeljuje DU Puconci. Predstavnica občine je poročala o aktivnostih o ugotovljenih primerih DU, ki so jih s pristojnimi službami poskušali čim prej rešiti. Posluh župana in občinske službe je zelo dober in reševanje teh odprtih problemov poteka v skladu z dogovorom. Predstavnici Centra sta povedali več o delu, o pravicah in tudi o problemih, ki se stopnjujejo. V mejah svojih možnosti jih sproti rešujejo. Sodelovanje je vzpostavljeno in posredovane informacije so dobrodošle vsem prostovoljcem pri nadaljnjem delu. Predstavnica Patronažne službe nas je informirala o področju dela, ki spremlja in pomaga našim občanom vse od rojstva do smrti. V razpravi so sodelovali prostovoljci z problemi s katerimi se pogosto srečujejo. To pa je iskanju pravic starejših, ki v mnogih primerih ne poznajo naše zakonodaje s tega področja. Seznanili so se tudi s težavami, ki pestijo kmečke zavarovance, zavarovane po prvi shemi kmečkega zavarovanja in nimajo drugih pravic iz tega zavarovanja.
Starejši ljudje potrebujejo nekoga, ki mu zaupajo. Prostovoljci so do sedaj obiskali 270 starejših krajanov, v 259 primerih je bilo izraženo zanimanje za dom starejših .
Na koncu so se dogovorili za nadaljevanje sodelovanja in skupno reševanje aktualnih problemov. Z izobraževanjem bodo nadaljevali, na naslednje bodo povabili tudi predstavnika ZPIZa, Rdeči križ, Evangeličansko humanitarno organizacijo, Karitas in druga društva, ki delajo na tem humanitarnem področju.

Renata Zadravec
po arhivu novic
po arhivu videa